Hilde Tonne og Jonathon Bond er blevet udpeget til Urban Partners’ bestyrelse.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet.
Valget af Hilde Tonne og Jonathon Bond afspejler Urban Partners’ fokus på at udbygge sine kompetencer, understøtte selskabets fortsatte vækst og yderligere styrke sin position som en førende europæisk investor i byområder, lyder det.
– Hilde Tonne og Jonathon Bond bidrager med erfaring, der supplerer hinanden særdeles godt og understøtter Urban Partners’ ambition om fortsat at udbygge vores ekspertise inden for investering og løsninger til byer. Det gør os i stand til at skabe attraktive afkast til vores investorer og samtidig bedre løsninger til byerne. Deres baggrund fra institutionelle aktører inden for investering, kapital og byinfrastruktur vil tilføre bestyrelsen værdifulde perspektiver, mens Urban Partners fortsat styrker sin position som en førende europæisk investor i byområder, lyder det fra Mikkel Bülow-Lehnsby, bestyrelsesformand for Urban Partners.
Hilde Tonne er bestyrelsesformand for Arup Groupsamt seniorrådgiver hos Copenhagen Infrastructure Partners. Tidligere har hun været adm. direktør for Statnett, der er systemansvarlig for det norske eltransmissionsnet, innovationsdirektør hos Rambøll og Executive Director hos Telenor.
Jonathon Bond er en investor og erhvervsleder med flere årtiers erfaring inden for private equity, kapitalforvaltning og virksomhedsledelse. Han er medstifter af investeringsselskabet Actis Capital, og han har desuden været bestyrelsesformand for og ledet familieejede virksomheder og koncerner og var i mange år investeringsdirektør hos Grosvenor.
Med de to nye tilføjelser består Urban Partners’ bestyrelse i dag af bestyrelsesformand Mikkel Bülow-Lehnsby, næstformand Jim Hagemann Snabe, medstifter Rasmus Nørgaard, Morten Beck Jørgensen, Jonathon Bond og Hilde Tonne. Tidligere bestyrelsesmedlem Celia Francis er fortsat tilknyttet Urban Partners i en rolle som rådgiver.







