Olieprisen stiger efter amerikanske angreb

Olieprisen stiger mandag morgen med næsten tre procent, efter at USA søndag aften angreb den iranske ø Larak i Hormuzstrædet og udløste gengældelse fra Iran, skriver Berlingske.

En tønde råolie blev mandag morgen handlet til 90,61 dollar (581,72 kroner), en stigning på 2,85 procent, nu hvor krigen i Mellemøsten går ind i sin sjette måned.

Forud for sommerferien var der kommet mere ro på krigen i Mellemøsten, hvilket også førte til større optimisme i den danske ejendomsbranche. Men nu truer øget uroligheder i Mellemøsten med ny mulige rentestigninger i horisonten.





Seneste nyt fra konferencer og events

Kommende arrangementer
Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder