Verdion overdrager 26.000 kvm til Sæther Nordic

Logistikudvikleren Verdion overdrager 26.000 kvm logistikcenter i Espergærde nord for København til kosmetikvirksomheden Sæther Nordic.

Verdion har forhåndsudlejet og udviklet ejendommen til Sæther Nordic A/S i selskabets investeringsfond, VELF 2.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Verdion.

Den nye bygning er på 26.710 kvm.

Det nye logistikcenter er i stedet for virksomhedens tidligere lagerfacilteter, der var fordelt på tre lokationer.

– Vi er meget glade for vores nye drifts- og logistikcenter, som er blevet omdrejningspunktet for vores nordiske logistikaktiviteter. Centret samler vores supply chain-, IT- og økonomifunktioner i moderne og inspirerende rammer, der styrker samarbejdet på tværs af organisationen, øger effektiviteten og skaber en attraktiv arbejdsplads for vores medarbejdere, lyder det fra Peter Kjær, Nordic Logistics Manager hos Sæther Nordic, i pressemeddelelsen.

Verdions European Logistics Fund 2 (VELF 2) bygger på en value-add-strategi, hvor fonden opkøber, udvikler og optimerer logistikejendomme på veletablerede markeder i Nordeuropa. I Danmark omfatter porteføljen blandt andet et distributionscenter i Horsens, og tidligere i år sikrede fonden sig desuden et nyt logistikprojekt i Brøndby.

Byggeriet samler over 100 jobs i Espergærde, og totalentreprenør på projektet er KT Erhvervsbyg.

Logistikudvikleren Verdion overdrager 26.000 kvm logistikcenter i Espergærde nord for København til kosmetikvirksomheden Sæther Nordic. Foto: Verdion.




Seneste nyt fra konferencer og events

Kommende arrangementer
Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder