Investorkreds køber 90.000 kvm stor grund

En investorkreds med blandt andet AMBright A/S som ankerinvestor, Raundahl & Moesby A/S, Peter Poulsen og Poul Steffensen køber Højbjerg Maskinfabriks grund i Højbjerg, Aarhus.

Købet er indledningen til et langsigtet udviklingsarbejde for området, oplyser parterne i en pressemeddelelse.

Grundarealet er på cirka 90.000 kvm, og de foreløbige udviklingsplaner indeholder muligheder for boliger, butikker og liberalt erhverv.

Kommuneplanen har været i høring. Inden længe starter en lokalplanproces, der forventes at vare cirka to år, før en endelig lokalplan kan godkendes.

Direktøren for AMBright, Bo Refsgaard, ser frem til udviklingsmulighederne på fabriksgrunden:

– Som Aarhus-baseret virksomhed synes vi, det er dejligt, at en af de mest attraktive beliggenheder i det sydlige Aarhus, med udsigt både ind over byen og ud over bugten, nu aktiveres. Vi har haft et forbilledligt samarbejde både med udviklerteamet og med fabrikkens ledelse, der også har været interesseret i, at den fremtidige udvikling på grunden sker i et styret forløb med behørigt hensyn til omgivelserne, siger han i pressemeddelelsen.





Seneste nyt fra konferencer og events

Kommende arrangementer
Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder