Kommune forbyder nedrivning af sommerhus til 15 millioner kr

Et flertal i Odsherred Byråd har besluttet at forbyde nedrivningen af det historiske sommerhus Skansehytten på Rørvig-halvøen.

Det skriver TV2 Øst.

Sommerhuset, der blev opført i 1919, blev sidste år solgt for lidt over 15 millioner kr., men den nye ejers planer om at rive huset ned og bygge nyt bliver nu bremset af kommunen.

19 byrådsmedlemmer stemte for et nedrivningsforbud, som inden for et år skal følges op af en bevarende lokalplan. Kommunen henviser blandt andet til, at huset har fået bevaringsværdien 2 i Save-registeret, hvor 1-3 regnes som høj bevaringsværdi.

Søren Myrup Pedersen fra De Radikale, som stemte for nedrivningsforbuddet, peger blandt andet på sommerhusets historiske betydning.

– Skansehytten er jo ikke hvilket som helst hus. Den er opført i 1919. Den er over 100 år gammel, og det er et af de tidligste sommerhuse i hele området, siger han ifølge TV2 Øst.

Ejeren har via sin advokat varslet et erstatningskrav mod kommunen. Advokaten kalder desuden huset ”utidssvarende og forfaldent”.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder