Sune Ingemann (tv) og William Kanta. Foto: Evervest.

Kanta-selskab køber for over 350 millioner kr: – Vi er optimistiske på det danske boligmarked

William Kanta og Sune Ingemanns selskab Evervest og DFI har købt 97 nyopførte rækkehuse i Tværhøjgård i Greve fra Casa Nord.

Købet er sket via boligplatformen Komvi med engelske Grosvenor, en af verdens ældste professionelle ejendomsinvestorer, som hovedinvestor.

Ifølge Estate Medias oplysninger er der tale om en handel til over 350 millioner kr.

Kvaliteten af boligerne, integrationen med Greve Bakke og den bredere planlægning har været en drivkraft i forhold til at vække Evervests interesse for boligerne, fortæller William Kanta.

– Det skaber et sted, der understøtter både fællesskab og hverdagstrivsel. Vi investerer ikke kun i kvadratmeter, vi investerer i steder, hvor folk ønsker at bo.

Komvi skal hen over de kommende år investere godt 500 millioner euro, hvilket svarer til 3,75 milliarder kr. Med investeringen i Greve er en tredjedel af egenkapitalen allerede investeret i danske boliger siden lanceringen i slutningen af 2025.

– Vi er optimistiske på det danske boligmarked, som internationalt er et af de mest attraktive. Det har stærke demografiske fundamentaler og et begrænset nyt udbud, og et stabilt politisk miljø gør Danmark interessant – også i en tid med geopolitisk usikkerhed, lyder det fra William Kanta.

Gennem uroen
Netop den politiske uro har fyldt stadig mere i ejendomsbranchen de seneste uger. Krigen i Iran har fået oliepriserne til at stige, og renterne har fulgt med op. Samtidig har det skabt stor usikkerhed i markedet, hvilket blandt andet Lars Thylander har påpeget.

– Geopolitikken fylder også i vores optik og kan måske få indflydelse på, hvor hurtigt vores penge skal investeres, men vores tilgang er uændret: Vi investerer kun, når kvaliteten og robustheden er til stede. Der er mange usikkerheder i forhold til uroen – blandt andet i forhold til renten, siger William Kanta til Estate Media.

Målet med porteføljen er at opbygge en samling af boliger med høj kvalitet og stærke fundamentale egenskaber, der kan stå robust i et mere volatilt marked, fortæller William Kanta.

– Købet i Greve er et godt eksempel på den type investering, vi søger. Der er tale om boliger af høj kvalitet, hvor infrastrukturen er på plads.

Den rigtige køber
Projektet i Greve, som er udviklet af Casa Nord, stod klar i oktober 2025 og er DGNB Guld-certificeret og rummer i alt 10.900 kvm.

Torben Røsler, adm. direktør i Casa Nord, er glad for, at man er nået frem til en aftale med Komvi.

Vores mål har været at udvikle et projekt, der kan holde på den lange bane. Det har været vigtigt for os at finde en køber, der også har et langt perspektiv og forstår værdien af at vedligeholde et stærkt boligfællesskab. Vi er sikre på, at Komvi vil løfte den opgave, lyder det fra Torben Røsler i en pressemeddelelse.

Cushman & Wakefield | RED var erhvervsmægler på handlen for Casa Nord, mens Gorrissen Federspiel, Deloitte og Rambøll rådgav Komvi.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder