Home.Earth vandt i kategorien bedste boligprojekt for deres projekt i Høje Taastrup "Nærheden" sammen med Werk og Vandkuntsen. Foto: Foto: Kontraframe/Thorbjørn Hansen.

Danmark vinder fem Mipim Awards

Af Christoffer Bagge & Anna Sofie Harboe

Verdens største ejendomsmesse, Mipim, kulminerede torsdag aften med prisuddelingen Mipim Awards i Les Palais des Festivals i sydfranske Cannes, hvor nogle af verdens mest visionære ejendoms- og byudviklingsprojekter blev hædret med en gylden palme inden for ejendomsbranchen.

Og der blev i den grad hevet palmer med hjem ved årets messe, hvor der var rekordmange deltagende.

Den danske arkitektvirksomhed 3XN vandt i hele to kategorier, bedste sport- og kulturprojekt og juryprisen, for projektet “Sydney Fish Market.

– Det nye Sydney Fish Market forvandler et underudnyttet havneområde til et levende offentligt byrum fyldt med aktiviteter, der tiltrækker både lokale og besøgende, lød det fra Audun Opdal, Senior Partner i 3XN, der flere gange måtte skrige af glæde i mikrofonen.

I kategorien bedste logistik- og industriprojekt vandt danske Bestseller med Henning Larsen som arkitekt for deres nye hollandske logistikcenter “Logistics Center West”.

– Det er en stor ære at vinde for der her projekt, der viser, hvordan vi kan gå forrest i at skubbe branchen i en mere positiv vej, lød det fra Henning Larsen Arkitekter.

Home.Earth vandt i kategorien bedste boligprojekt for deres projekt i Høje Taastrup “Nærheden” sammen med Effekt og Vandkuntsen.

– Jeg tror ikke, vi får en arkitektpris men en innovationspris, lød det fra Rasmus Nørgaard fra Home.Earth, der understregede, at de har været en lang og sej kamp for at få projektet til at lykkes.

I kategorien “Best Urban Renegeration” vandt Nordhavn med By & Havn, Cobe, Sleth, Werk og Rambøll.

– At få en international anerkendelse som denne betyder meget for os – både fordi den anerkender den indsats, der ligger bag, og fordi den viser, at Nordhavn er blevet et sted, der inspirerer langt ud over Danmarks grænser, lyder det fra adm. direktør i By & Havn, Anne Skovbro, i en udtalelse til Estate Media.

Et af aftenens helt store højdepunkter var, da Brasilien vandt i kategorien “Best new mega development”, og over 15 tårevædede aktører brød ud i jubel og strømmede på scenen.

Jublen var stor blandt brasilianerne, da de vandt en Mipim Award. Foto: CB/Estate Media

Otte danske projekter i spil
Otte danske projekter var nomineret i ni kategorier – da 3XNs “Sydney Fish Market” var nomineret i to kategorier.

Danske Bestseller med Henning Larsen som arkitekt og Rambøll som ingeniørrådgiver var nomineret for deres nye hollandske logistikcenter “Logistics Center West” i kategorien Best Industial & Logistics Project. Projektet er 155.000 kvm logistikbygning, der er bygget i træ. Hvilket gør det til den største af sin slags i Europa.

I Best Residential Project var Home.Earth nomineret for deres projekt i Høje Taastrup “Nærheden” sammen med Werk og Vandkuntsen. Nærheden rummer 158 boliger, hvor CO2’en er reduceret med 90 procent i forbindelse opførelsen.

Nordhavns-projektet, med By & Havn, Cobe, Sleth Werk, Rambøll, var normineret i kategorien “Best Urban Renegeration”.

I kategorien “Best workplace experience” var BIG nomineret for deres projekt “Edge” i Berlin. Projektet rummet 65.000 kvm, og er 142 meter højt. CF Møller var også nomineret her. De var nomineret for i8 i Munchen der er en hybrid-træbygning.

3XN var også nomineret for deres Zudo Masterplan i Holland i kategorien “Best new mega development”. I samme kategori var Bjarke Ingels også nomineret. Her for deres projekt A’Thuraya City i Oman.

I kategorien Best new Development var Cobe nomineret for Kasvuhoone.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder