Ny Managing Partner i Gorrissen Federspiel

Den 1. april 2026 gennemfører advokatvirksomheden Gorrissen Federspiel et planlagt generationsskifte i den øverste ledelse.

Jacob Skude Rasmussen tiltræder som ny Managing Partner, mens Martin André Dittmer efter otte år i spidsen overtager posten som bestyrelsesleder.

Ledelsesændringen falder sammen med lanceringen af en ny strategi, der skal ruste advokatfirmaet til et marked præget af stigende kompleksitet, hårdere konkurrence og større forventninger fra både klienter og samfund.

Det skriver advokatvirksomheden i en pressemeddelelse onsdag.

Jacob Skude Rasmussen kommer fra rollen som leder af firmaets procesafdeling. Som Managing Partner får han ansvar for at implementere den nye strategi med særligt fokus på kultur, samarbejde og helhedsorienteret rådgivning.

Martin André Dittmer afløser Niels Bang som bestyrelsesleder og skal – ved siden af sit arbejde som konkurrenceretsadvokat – understøtte den strategiske retning og de internationale relationer.

Afdelingen for fast ejendom bliver altså ikke direkte berørt af ændringerne.





Seneste nyt fra konferencer og events

Kommende arrangementer
Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder