Dagrofa vil investere op mod 1,3 milliarder i ejendomme

Dagligvarekæden Dagrofa vil eje noget mere. Derfor lancerer de med egne ord en “offensiv strategi”, hvor koncernen vil investere 1,3 milliarder kr. i vækst, og hvor de vil “spille med på ejendomsmarkedet” og – hvor det giver mening – eje de bygninger, som nye butikker skal ligge i.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse onsdag.

Når Dagrofa gerne vil eje, så skyldes det blandt muligheden for at kunne udvikle på ejendom og placering. Man vil også kunne målrette ejendommen noget bedre til fx Meny uden, at beslutninger skal forbi en udlejer først.

Ved udgangen af 2025 havde Dagrofa 544 butikker i kæderne Meny, Spar, Min Købmand og Let-Køb. En vækst på seks procent siden 2022.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder