Ejendomsportefølje solgt i trecifret millionhandel

Nordicals Fyn har for nylig gennemført salget af en større fynsk ejendomsportefølje i en off-market transaktion til 103 millioner kr.

Køber er en lokal fynsk investor, mens sælger er en fynsk ejendomsudvikler. Transaktionen er gennemført via køb af selskabet LB Ejendomme ApS.

Handlen omfatter i alt 83 boliglejemål fordelt på ni adresser i Assens, Glamsbjerg og Søndersø.

Porteføljen består primært af nyere rækkehusbebyggelser og består af et samlet boligareal på 7.362 kvm.

– Salget af denne portefølje viser den stærke interesse for boligudlejningsejendomme i de fynske byer. Kombinationen af moderne boliger, attraktive beliggenheder og en veldrevet struktur gør porteføljen til en solid investering. Processen har været professionel og effektiv, og vi ser en fortsat positiv udvikling i markedet for boliginvesteringer på Fyn, lyder det fra erhvervsmægler hos Nordicals Fyn, Niels Jørgensen.

Nordicals Fyn har for nylig gennemført salget af en større fynsk ejendomsportefølje i en off-market transaktion til 103 millioner kr. Porteføljen indeholder blandt andet disse rækkehuse i Assens.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder