fredag 05. december 2025 14:26
Realdania henter ny økonomidirektør hos Danica Ejendomme
Realdania får 1. april ny økonomidirektør. Det bliver Henrik Schmitz, der overtager rollen efter Henrik Stage, som selv har valgt at stoppe.
Det oplyser Realdania i en pressemeddelelse fredag eftermiddag.
Henrik Schmitz har – fortæller Realdania – haft en lang karriere som finansiel leder i A.P. Møller – Mærsk, Danske Bank og senest Danica Ejendomme. Her har han blandt andet stået i spidsen for regnskab og rapportering, økonomistyring, risikostyring og governance.
Henrik Schmitz, der stopper i Danica Ejendomme ved udgangen af februar, siger:
– Jeg ser frem til at blive en del af ledelsen i en ret enestående forening, som har mulighed for at gøre en positiv forskel i samfundet på en lang række områder – lige fra ensomhed til den grønne omstilling i byggeriet. Det er et kæmpe privilegium at kunne være med til at sikre det bedst mulige økonomiske fundament for dette arbejde, siger Henrik Schmitz i pressemeddelelsen.
Realdanias direktør Nina Kovsted Helk tror på, at hun får en økonomidirektør, som er stærk “både på det økonomifaglige, det strategiske og samtidig er en erfaren og dygtig leder.”
Hun takker samtidig Henrik Stage for indsatsen.
