Foto: Boligsiden.dk

Udbuddet af boliger styrtdykker

Der bliver færre og færre boliger at vælge mellem. Nye tal fra Boligsiden viser, at det samlede udbud er faldet markant det seneste år som følge af et rødglødende boligsalg.

I alt står 32.066 villaer og rækkehuse til salg, et fald på 10,8 procent på et år. Udbuddet er faldet hver måned siden juni, og især kommunerne i og omkring hovedstaden trækker ned.

For ejerlejligheder er udviklingen endnu mere markant. På landsplan er udbuddet reduceret med 24,4 procent siden sidste år – det laveste niveau siden foråret 2022. I København er antallet af lejligheder til salg faldet med 34 procent, mens Aarhus oplever et fald på hele 51 procent, tæt på det laveste niveau nogensinde målt.

Netop lejlighedsmarkedet har været “helt særligt i år”, lyder det fra Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

– Den store efterspørgsel i både København og Aarhus har skabt et højt aktivitetsniveau, hvor der bliver solgt rigtig mange lejligheder. Det tynder mærkbart ud i udbuddet, og når køberne får færre boliger at vælge imellem, presser det priserne markant op – præcis som vi har set gennem året, siger hun.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder