torsdag 09. oktober 2025 11:42
Home.Earth henter tidligere Colliers-profil
Ejendomsudvikleren Home.Earth gør klar til næste vækstfase og henter en velkendt profil i ejendomsbranchen.
Den tidligere Colliers-profil Peter Lassen er således pr. 1. oktober tiltrådt som ansvarlig for transaktioner.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse, hvor hovedpersonen selv siger:
– Jeg har valgt at blive en del af Home.Earth, fordi virksomheden kombinerer et ambitiøst bæredygtighedsperspektiv med en forretningsmodel, der kan ændre boligmarkedet fundamentalt. Det er en rejse, jeg meget gerne vil være med til at præge, lyder det fra Peter Lassen.
Peter Lassen kommer med mangeårig erfaring fra branchen, blandt andet som partner i Colliers International og senest som Managing Partner i Almenr, der udvikler beboerdrevne bo- og byggefællesskaber.
Den erfaring ser han nu frem til at bruge i udviklingen af Home.Earth, lyder det:
– Home.Earth har bevist, at mere bæredygtigt byggeri og en ny lejermodel kan gå hånd i hånd – og er nu klar til at skalere. Det arbejde ser jeg frem til at bidrage til med mit netværk og markedskendskab, siger han.
Klar til næste skridt
Med ansættelsen skifter Home.Earth nu gear fra etablering til ekspansion, og fokus rettes nu mod skalering og nye partnerskaber, lyder det fra selskabet.
– Vi står allerede stærkt, men vi skal hele tiden flytte os fremad og realisere det store potentiale, der er i at ændre måden, vi bygger og driver ejendomme på, siger Rasmus Nørgaard, stifter af Home.Earth.
– Med Peters erfaring og netværk får vi en endnu tættere forbindelse til ejendomsbranchen og dens mange aktører – og kan accelerere vores udvikling, tilføjer han.
Samtidig betyder ansættelsen, at Michael Helbo, der hidtil har været investerings- og udviklingsdirektør, fremover får titel som CIO med fortsat ansvar for udviklingsprojekterne og for at lede Home.Earths investeringsstrategi i Danmark.