Michael Nielsen, direktør for Danica Ejendomme. Foto: Danica

Endnu en pensionskasse slutter sig til dansk forsvarsfond: – Tager samfundsansvar

Endnu en pensionskasse melder sig nu til opgaven om at bygge nye danske forsvarsfaciliteter.

Når det danske forsvar skal forstærkes i de kommende måneder og år, kommer der til at mangle kasernebygninger, og det behov ønsker en sammenslutning af investorer at stille.

AP Pension har stillet sig i spidsen for en fond, som skal finansiere udbygning og forbedring af danske kaserner samt boliger til forsvarets personale.

Blandt investorerne er også LB Forsikring, P+ og Akademikerpension.

Og nu slutter endnu en pensionskasse sig altså til investorkredsen.

I en pressemeddelelse onsdag morgen fortæller Danica Ejendomme, at man nu bliver en del af det offentlig-private samarbejde efter AP Pensions nylige initiativ.

Som pensionskasse tager vi et samfundsansvar ved at bidrage til den nødvendige genopbygning af Forsvaret. Vi kan bidrage med kompetencer inden for ejendomsdrift- og investeringer, samt stille den nødvendige kapital til rådighed, siger Michael Nielsen, som er direktør i Danica Ejendomme, i pressemeddelelsen.

– Vi er gearet til at kunne eksekvere hurtigt og imødekomme det akutte behov for nye indkvarteringsmuligheder til det stigende antal værnepligtige, forklarer han.

Endnu ikke truffet endelig beslutning
Initiativtager Peter Olsson, adm. direktør hos AP Ejendomme, ser frem til samarbejdet med Danica Ejendomme.

– Danica er en strategisk vigtig ejendomsinvestor i Danmark, og vi er glade for, at Danica Ejendomme støtter op om den vigtige dagsorden og ser det store potentiale både for det danske forsvar og som investor, siger Peter Olsson.

Endnu er der ikke truffet endelig politisk beslutning omkring, om det offentlige vil benytte den OPP-model, som AP Pension og de øvrige investorer taler for.

Tidligere har Forsvarsministeriet over for Estate Media oplyst, at man er i gang med at undersøge potentialet i modellen.

Afdækningen forventes afsluttet “i første halvår af 2025”, oplyste ministeriet ved den lejlighed, og først herefter er det planen, at beslutningen skal behandles politisk, når resultatet af undersøgelserne skal drøftes med forsvarsforligskredsen.

Skal afspejle karakteristika og risikoprofil
Den manglende klarhed får imidlertid ikke Danica Ejendomme til at tøve.

Vi forventer et samlet investeringsbehov i milliardklassen, men i denne meget tidlige fase udestår stadig at fastlægge den konkrete volumen − både samlet set og fra hver enkelt deltager i investorgruppen, siger Michael Nielsen og tilføjer:

– Fra Danica Ejendommes side er vi dog klar til at tage et investeringsansvar, der reflekterer vores størrelse og rolle. Vi forudsætter, at investeringerne vil bidrage med et afkast til Danicas pensionskunder, som naturligvis skal afspejle investeringens karakteristika og risikoprofil, siger Michael Nielsen.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder