onsdag 07. maj 2025 09:14
C.F. Møller Architects optager ny partner
Maibritt Dammann er ny partner hos C.F. Møller Architects, oplyser selskabet onsdag formiddag.
Det er 20 år siden, at Maibritt Dammann i 2005 trådte ind ad døren hos C.F. Møller direkte efter sin uddannelse som arkitekt fra Arkitektskolen i Aarhus, og hun er i dag chef for C.F. Møllers satsning inden for sundhedsbyggerier.
Hun har – fortæller C.F. Møller Architects i en pressemeddelelse – “i alle årene været en fremragende repræsentant” for tegnestuen.
– Med sin energi, viden, erfaring og medmenneskelighed har hun etableret sig som en vigtig kulturbærer både internt og eksternt, lyder roserne i pressemeddelelsen.
Fra Mårten Leringe, som er partner og bestyrelsesformand hos C.F. Møller Architects, lyder yderligere:
– Maibritts faglige ekspertise inden for Healthcare har været med til at styrke og udvikle C.F. Møllers i forvejen stærke position på området. Sammen med hendes ledelsesstil og menneskelige værdier er vi stolte over at kunne byde Maibritt velkommen i partnergruppen, siger han.
Har arbejdet på tyske projekter med stor succes
Maibritt Dammann blev udnævnt som chef for Healthcare i arkitektvirksomheden i 2021, hvorefter hun i 2022 blev optaget som associeret partner, inden hun nu med virkning fra i torsdags er optaget som partner.
Hun har tidligere arbejdet på “betydelige og prisvindende sundhedsprojekter” i både Malmø og Aarhus, og senest har hun stået i spidsen for vinderprojektet for et universitetshospital i Hannover, som er udviklet i samarbejde med tyske HENN.
Projektet markerer det fjerde store hospitalsprojekt i Tyskland, hvor Maibritt har været en drivkraft, oplyser C.F. Møller Architects.
– Jeg er både stolt og taknemmelig over at blive en del af partnerkredsen hos C.F. Møller, siger Maibritt Dammann i forbindelse med sin optagelse som partner.
– Healthcare design har altid haft en særlig plads i mit hjerte, og jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet med at skabe bæredygtige, brugerfokuserede og innovative sundhedsbyggerier sammen med vores dygtige teams i hele C.F. Møller, understreger hun.