Medejer af Arp-Hansen Hotel Group, der blandt andet ejede Tivoli Hotel & Congress Center, Birger Arp-Hansen er død. Foto: Arp-Hansen.

Arp-Hansen opskriver ejendomme med 470 millioner kr: – Der er en hype om hoteller lige nu

Efter et stærkt 2024 med historisk høj omsætning og stabile driftsresultater har Arp-Hansen Hotel Group valgt at opskrive værdien af sin ejendomsportefølje med hele 470 millioner kr.

Det fremgår af den offentliggjorte årsrapport, hvor ledelsen samtidig varsler lavere indtjening i 2025 på grund af øgede renter og stigende omkostninger.

Ejendomsopskrivningen er sket på baggrund af en ekstern valuarvurdering foretaget af Colliers.

– Vi oplever, at interessen for hotelinvesteringer for alvor er begyndt at vokse på ny, skriver Colliers i vurderingsnotatet, som er gengivet i årsrapporten. Her peges der blandt andet på forbedret driftsperformance og et mere positivt syn fra realkreditinstitutter som baggrund for, at investorer er villige til at betale en præmie for hotelejendomme i København.

Hype og efterspørgsel
Med opskrivningen stiger Arp-Hansens samlede egenkapital til over 4,2 milliarder kr., mens balancen nærmer sig 10 milliarder kr.

Dorte Krak, der er adm. direktør i Arp Hansen Hotel Group, glæder sig over udviklingen på kontormarkedet.

– Der er en hype og en efterspørgsel efter hotelejendomme, og det er jeg jo kun glad for. Det er med til at kvalificere vores branche som investeringskategori, siger hun til Estate Media.

Ledelsen lægger dog ikke skjul på, at trods de stærke nøgletal i 2024 – hvor resultatet før skat landede på 361,5 millioner kr. – er en smule løftede øjenbryn i forhold til udviklingen i 2025.

Selskabets resultat er som branchen generelt præget af stigende omkostninger til lønninger, underleverancer og vareforbrug samt renter, skriver ledelsen i beretningen og fastslår samtidig, at resultatet i 2025 forventes at lande i niveauet 200-300 millioner kr. – altså lavere end i 2024.

Særligt renteudviklingen har gjort indtryk. Arp-Hansen oplyser, at cirka en femtedel af realkreditlånene refinansieres hvert år. Selvom hovedparten er fastforrentede lån med løbetid på tre eller fem år, betyder det, at koncernen gradvist rammes af de seneste års rentestigninger.

– Det har allerede ramt os lidt, at vi skulle bruge flere penge på renteudgifter. Det er helt i tråd med vores måde at arbejde på og ikke noget, der ryster os eller vores forretning, siger Dorte Hansen.

Forkælelse og oplevelser i høj kurs
Forventningerne til den generelle hotelaktivitet i København og Aarhus fortsat positive hos Arp-Hansen, der forventer en normalisering af markedet med belægningsprocenter omkring 70-72 procent i hovedstaden. Derudover ser Dorte Krak, at det blandt andet kan påvirke resultatet positivt, at Danmark har EU-formandskabet efter sommerferien.

– Det er en tro på den her branche, hvor der er gode forventninger til fremtiden. Flere private og erhverv dedikerer penge til det, som vi sælger i form af nærvær, forkælelse og oplevelser. Vi har aldrig haft så travlt som i 2024 på vores congress-faciliteter, og det kan man også se i vores regnskab, siger Dorte Krak.

Arp-Hansen driver i dag 12 hoteller og to hostels og råder over i alt 5.058 værelser, heraf langt de fleste i det centrale København. Dermed sidder Arp-Hansen på omkring 21 procent af hotelkapaciteten i byen og melder sig som en fortsat nøglespiller på det københavnske hotelmarked.





Kommende arrangementer

Læs mere

I Estate Magasin får læseren et indblik i de omskiftelige forhold, der præger den globaliserede ejendomsbranche, og læserne bliver bredt opdateret med indblik og udsyn, der kan bruges konkret og lokalt i branchens travle hverdag.

Læs her

Seneste nyt

Populære nyheder