fredag 20. december 2024 08:56
Helle Horn Kramer: – Jeg kan producere mere end de fleste, hvis de lader mig være i fred
Helle Horn Kramer er vurderingsspecialist hos Engel Völkers Commercial og ejendomsmægler hos EDC Selandia. Derudover er hun valuar og MRICS, som står for member of the royal institution of chartered surveyors, som er et globalt professionelt netværk for dem, der arbejder i byggeri- og ejendomsbranchen.
Hun er ugens modtager af Estate Medias branchestafet – Bag om. Her svarer ejendomsbranchens aktører på syv faste spørgsmål, der gør læseren klogere på ejendomsbranchens profiler.
Helle Horn Kramer er nomineret af sidste uges modtager af stafetten, Eva Boch, der er enhedschef for byggeri og projekt i Frederiksberg Kommune, med ordene:
– Helle Horn Kramer er virkelig dygtig og professionel, og samtidig et sjældent energibundt med en særlig Pippi-energi. Hun er sjov og inspirerende, og så har hun sine meningers mod.
I mit første job i ejendomsbranchen, lærte jeg at… Rugbrødssager gav god lærdom og sikre penge. Det har betydet, at jeg altid har favnet bredt og taget de opgaver, der er kommet min vej, om det har været salg af en kiosk i Slagelse eller en boligudlejningsejendom i København. Det har holdt hånden under mig i de kriser, der har været i min tid som mægler, da kunderne har vidst, jeg løste de opgaver, der kom, og ikke kun gik efter de hurtige salærer.
Jeg ville ønske, at nogen havde rådet mig til… Selv at gå ind som investor i branchen i stedet for altid at have været så forsigtig. Nu har jeg passivt fulgt ejendomsbranchen på sidelinjen og bidraget til, at andre har gjort nogle gode handler og udvidet deres formue, mens jeg selv har holdt mig tilbage.
Mit stamsted… Er bænken mellem søerne i min park, når jeg kommer hjem fra arbejde og går ud med hundene. Jeg driver i min fritid Troldegården. En gård, hvor jeg har ombygget alle staldlænger til ferieboliger, og omdannet de bare marker til parker og folde med diverse dyr. Gården besøges af mange tusind gæster hvert år og er mit fristed og livsværk ved siden af arbejdet som mægler.
Når jeg skal fejre en succes… Synes jeg typisk, at jeg har fortjent at få kage eller andre søde sager (ikke at det forhindrer mig i at spise det alle de andre dage også) men så kan jeg sige, at jeg har fortjent det. Jeg er samtidig en person, der både deler succeser og nederlag med dem omkring mig. Jeg har ikke det store filter, derfor kalder jeg en spade for en spade, også når jeg måske kunne have modereret det.
Når jeg har brug for at genoplade… Går jeg typisk i gang med et have- eller byggeprojekt. Fysisk arbejde giver mig ro i hovedet.
Det bedste, der kunne ske i branchen, var hvis… Der var bedre plads til mennesker som jeg, der ikke passer i en sædvanlig kasse.
Da jeg har ADHD, har jeg svært ved at koncentrere mig om en ting i længere tid af gangen. Så jeg fungerer bedst, hvis jeg kan påtage mig mange forskellige opgaver, og hvis der ikke er for mange regler og rammer, hvor andre dikterer, hvordan jeg skal udføre mit arbejde, hvornår jeg skal komme og gå osv.
Mange af de ledere jeg har haft gennem tiden, har efter et stykke tid fundet ud af, at de har ansat en, der kan producere mere end de fleste, hvis de bare lader mig være i fred. Men det har lidt været en kamp hver gang, der er kommet en ny, og branchen er blevet mere og mere specialiseret hos de store kæder, hvor man kun må sidde med en type opgaver og alle skal have samme regler og vilkår, og der derfor ikke er plads til en som mig, der ikke kan fungere under de rammer. Heldigvis er der stadig nogen få, der kan se værdien i de salgstal og den viden, jeg har kunnet bibringe de 25 år jeg har været mægler og som tør bryde rammerne og skabe plads til mig.
Så nu er jeg erhvervsmægler hos Engel & Völkers i København, hvor jeg blandt andet sidder med en masse syn og skøn. Ved siden af er jeg ansat i Haslev som boligmægler hos EDC. Det giver mig netop den frihed og den variation af arbejdsopgaver, som jeg trives med og friheden til at veksle min tid mellem de to arbejdsgivere og gården derhjemme.
At Dansk ejendomsmæglerforenings system ikke helt er gearet til, at en mægler kan arbejde for to konkurrerende firmaer og gerne vil være registreret i to kredse, er et mindre bump på vejen.
En af dem jeg ser mest op til i branchen er… Den er svær, der er flere som jeg har fulgt gennem min karriere, som jeg synes har gjort det godt. Blandt andet Søren Stensdal. Han har virkelig fået bygget en virksomhed op, man har lagt mærke til.