Estate Media –

Nyheder – Danmark

Sofie Venndt

PropTech Denmark ansætter innovationsleder

Skal realisere programmer og aktiviteter til foreningens medlemmer

Søren Duran Duus

tirsdag 21. januar 2020 11:37

36-årige Sofie Venndt bliver PropTech Denmarks nye Head of Innovation Hub and Development. Dermed får foreningen, som arbejder med at udvikle rammerne for digitale ejendomsteknologier og innovation, endnu en arbejdsressource. PropTech Denmark fik nemlig i løbet af 2019 mere end 75 nye medlemmer, og den nye innovationsleder skal især udvikle konkrete aktiviteter og programmer, som medlemmerne kan få gavn af i deres virksomhed.

– Mange medlemmer står over for en helt ny, udfordrende opgave i forhold til at innovere deres virksomhed. Vores vigtigste opgave er at agere ledelsens forlængede arm og tilføre ny viden, der forankrer innovationsprocesser i organisationen. Det vil vi gøre ved at arbejde tæt sammen med ledelsen, så vi sikrer, at forandringen af mindset starter hos ledelsen. Jeg glæder mig utrolig meget til at gå i gang med opgaven og ser frem til at lære medlemmerne, deres virksomheder og behov at kende, siger Sofie Venndt.

Opgaver
Sofie Venndt er uddannet inden for innovation, viden og iværksætteri ved Aalborg Universitet. I de seneste tre år har hun arbejdet som managementkonsulent for Implement Consulting Group i hovedstaden. Her har hun hjulpet virksomheder med at skabe vækst gennem blandt andet innovation, udvikling af nye forretningsmodeller og projektledelse.

Adm. direktør Nadim Stub, PropTech Denmark, er selvsagt tilfreds med ansættelsen af Sofie Venndt som Head of Innovation Hub and Development.

– Vi er allerede godt i gang med at realisere en række aktiviteter og programmer til vores medlemmer. Blandt andet vil vi hjælpe dem med at udvikle relevante kompetencer, skabe et innovationsdrevet økosystem og søsætte nye innovationsprojekter. Det er dette arbejde, som Sofie nu kommer ind og sætter fart på, siger Nadim Stub.

Sofie Venndt tiltrådte 1. januar.

Proptech, der er en forkortelse for property technology, er kraftigt på vej som et brancheområde i den danske bygge- og ejendomsbranche. Omkring 200 virksomheder og startup-virksomheder arbejder i øjeblikket med at udvikle nye teknologier målrettet ejendomsbranchen, estimerer Proptech, som blev stiftet i 2019.

Læs også:

Kommentarer

Seneste nyt

Pensionskasser vil omdanne ikonisk erhvervsejendom til boliger

Konvertering, Projektudvikling, Udlejning / onsdag 27. maj 2020

Søren Bjørn Hansen rykker op som øverste direktør i Goldschmidt

Pluss, Investering, Virksomheder og mennesker / onsdag 27. maj 2020

Niels Kruse er pludselig død

Virksomheder og mennesker / onsdag 27. maj 2020

Mikael Goldschmidt ny formand i Goldschmidt-koncernen

Investering, Virksomheder og mennesker / onsdag 27. maj 2020

Nrep og Ejendomsselskabet Norden vil investere op mod 2 milliarder kr.

Investering, København / onsdag 27. maj 2020

Top- og bundlinjen falder i Goldschmidt-koncernen

Pluss, Regnskab og resultater, Investering / onsdag 27. maj 2020

Kommende konferencer

Torsdag den 11. juni kl. 10:00

WEBINAR: Hotelmarkedet efter Corona

- med Christian Kielgast, Peter Haaber og Kamilla Sevel

Onsdag den 17. juni kl. 09:00

Erhvervs- og boligmarkedet i Trekantområdet

- investeringer i Vejle, Kolding og Fredericia

Estate Podcast

Seneste nyhederTags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland