Estate Media –

Nyheder – Danmark

Sofie Venndt

PropTech Denmark ansætter innovationsleder

Skal realisere programmer og aktiviteter til foreningens medlemmer

Søren Duran Duus

tirsdag 21. januar 2020 11:37

36-årige Sofie Venndt bliver PropTech Denmarks nye Head of Innovation Hub and Development. Dermed får foreningen, som arbejder med at udvikle rammerne for digitale ejendomsteknologier og innovation, endnu en arbejdsressource. PropTech Denmark fik nemlig i løbet af 2019 mere end 75 nye medlemmer, og den nye innovationsleder skal især udvikle konkrete aktiviteter og programmer, som medlemmerne kan få gavn af i deres virksomhed.

– Mange medlemmer står over for en helt ny, udfordrende opgave i forhold til at innovere deres virksomhed. Vores vigtigste opgave er at agere ledelsens forlængede arm og tilføre ny viden, der forankrer innovationsprocesser i organisationen. Det vil vi gøre ved at arbejde tæt sammen med ledelsen, så vi sikrer, at forandringen af mindset starter hos ledelsen. Jeg glæder mig utrolig meget til at gå i gang med opgaven og ser frem til at lære medlemmerne, deres virksomheder og behov at kende, siger Sofie Venndt.

Opgaver
Sofie Venndt er uddannet inden for innovation, viden og iværksætteri ved Aalborg Universitet. I de seneste tre år har hun arbejdet som managementkonsulent for Implement Consulting Group i hovedstaden. Her har hun hjulpet virksomheder med at skabe vækst gennem blandt andet innovation, udvikling af nye forretningsmodeller og projektledelse.

Adm. direktør Nadim Stub, PropTech Denmark, er selvsagt tilfreds med ansættelsen af Sofie Venndt som Head of Innovation Hub and Development.

– Vi er allerede godt i gang med at realisere en række aktiviteter og programmer til vores medlemmer. Blandt andet vil vi hjælpe dem med at udvikle relevante kompetencer, skabe et innovationsdrevet økosystem og søsætte nye innovationsprojekter. Det er dette arbejde, som Sofie nu kommer ind og sætter fart på, siger Nadim Stub.

Sofie Venndt tiltrådte 1. januar.

Proptech, der er en forkortelse for property technology, er kraftigt på vej som et brancheområde i den danske bygge- og ejendomsbranche. Omkring 200 virksomheder og startup-virksomheder arbejder i øjeblikket med at udvikle nye teknologier målrettet ejendomsbranchen, estimerer Proptech, som blev stiftet i 2019.

Læs også:

Kommentarer

Seneste nyt

Ny Podcast: Erfarent panel giver gode råd til Mipim 2020

Podcast, Mipim / torsdag 20. februar 2020

Kilden og de Linde utilfredse med ’stopklodser’ for bæredygtigt byggeri

Byudvikling, Bæredygtighed / onsdag 19. februar 2020

FB Gruppen bag 30.000 kvm stort boligprojekt i københavnsk forstadskommune

Pluss, Projektudvikling, Bolig, Byudvikling / onsdag 19. februar 2020

JLL: Stadig stor investeringslyst i Norden

Pluss, Erhvervsmæglere, Investering / onsdag 19. februar 2020

Lovregulering af ejendomsbranchen fordoblet på 30 år

Ejendom / onsdag 19. februar 2020

Colliers udvider vurderings- og rådgivningsteam til 31 ansatte

Erhvervsmæglere, Virksomheder og mennesker / onsdag 19. februar 2020

Kommende konferencer

Torsdag den 27. februar kl. 09:00

Sikring af ejendomme

- optimering og forebyggelse af brand, skybrud, terror og uforudsete hændelser

Tirsdag den 3. marts kl. 13:00

Træbyggeri

- muligheder, erfaringer, udfordringer og vidensdeling

Jobmarked

Nyeste opslag

Senior Investment Manager

     

Estate Podcast

Seneste nyhederTags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland