fredag 01. november 2019 08:27
Ny udenlandsk investor lægger ud med ejendomskøb til 450 millioner kr.
Britiske Ekistics Property Advisors har købt sin første ejendom i Danmark. Der er tale om en flerbruger kontorejendom og et datacenter i Lautrupparken i Ballerup, 15 km nordvest for København. Prisen er 450 millioner kr. for de 37.000 kvm svarende til godt 12.000 kr. per kvm.
Købet af Ballerup-ejendommen er Ekistics 17. investering og den tredje i 2019. De to første er to udviklingsprojekter i Tyskland, som er under færdiggørelse.
Den 37.000 kvm store ejendom er købt af SDC selv i en “Sale-and-lease-back” transaktion. Udover SDC er IBM Danmark også lejer i ejendommen. Både SDC og IBM har haft domicil i ejendommen i en årrække, og det har bekræftet Ekistics i troen på, at ejendommen har strategisk betydning for begge virksomheder. SDC har været ejer af ejendommen siden den blev opført, og IBM har været lejer i en del af ejendommen i mere end 17 år.
De senere år har både SDC og IBM gennemført betydelige investeringer og bygningsmæssige opdateringer af ejendommen, og den fremstår i dag som et moderne domicil.
Ekistics ser ejendommen som en langsigtet investering, der forventes at bidrage med et positivt afkast til investorerne primært via de indtægter, der genereres via ejendommens drift.
Ekistics er rådgivet af NCAP
Ekistics har i hele processen fået rådgivning af NCAP Denmark med Niels Keergaard Christiansen, der har medvirket til at etablere den direkte kontakt mellem Ekistics og SDC som muliggjorde, at begge parter kunne indgå et samarbejde baseret på goodwill og tillid.
– NCAP ser frem til at konsolidere og udbygge samarbejdet med Ekistics og er stolte over, at være valgt som lokal partner. Vi ser frem til at kunne forbedre afkastet på mellemlangt og langt sigt, siger Niels Keergaard Christiansen, NCAP Denmark, der er et investerings- og asset managementselskab, der har kontorer i København, Stockholm, Malmö og London og fungerer som lokal partner for investorer indenfor alle ejendomskategorier. Kerneaktiviteterne omfatter investeringsrådgivning og deal sourcing, market intelligence, due diligence services, finansiering, samt asset management services.
Lundgrens, PwC og Bruun & Hjejle er blandt rådgivere på transaktionen
Lundgrens har været juridisk rådgiver på den aktuelle handel, og Nykredit har finansieret transaktionen.
– Vi er meget tilfredse med aftalen, som sikrer, at vi kan fokusere på it-udvikling til pengeinstitutterne, som er vores kerneforretning. Vi ser frem til et godt samarbejde med Ekistics i vores nye rolle som lejer i domicilet i Ballerup, siger CFO Henrik Buchholt Bach, SDC.
SDC har brugt advokatfirmaet Bruun & Hjejle som juridisk rådgiver, mens PwC Real Estate har fungeret som salgsrådgiver i processen.
– Vi har været glade for at kunne gennemføre en god proces med SDC, hvor et konstruktivt samarbejde betød, at ejendommens potentiale og styrker kunne afdækkes. Sale-and-Lease-Back er et område, hvor virksomheder har gode muligheder for at afsætte deres ejendomme til gode priser og fokusere deres ressourcer omkring deres kerneforretning, påpeger partner Kim Søberg Petersen, PwC.
Og Ekistics kan have mere på vej, hvis produktet er der:
– Ejendommen i Ballerup er en vigtig milepæl for os i Danmark samt i Norden. Vi er meget tilfredse med at blive samarbejdspartner for så stærke selskaber som SDC og IBM. Vi er sikre på, at ejendommen vedvarende vil bidrage positivt til vores samlede portefølje over en lang periode. Samtidig ser vi frem til at udvide vores tilstedeværelse på dette spændende marked i de kommende år, siger CEO i Ekistics Property Advisors Axel Waldecker.
SDC er it-leverandør til mere end 120 pengeinstitutter i Norden. Hovedaktiviteten omfatter systemudvikling, -vedligehold samt fællesindkøb af it-systemer og relaterede ydelser. SDC’s kerneleverancer omfatter desuden it-driftsydelser, der er outsourcet til JN Data, som SDC er medejer af. SDC har kunder og aktiviteter i Danmark, Polen, Sverige, Norge, Færøerne og Finland.
Læs også NCAP finder chef for kapitalforvaltning i Barings
Læs også NCAP åbner kontor i London efter tilknytning af britisk partner
Se artikler om de seneste transaktioner her