Estate Media –

Nyheder – Danmark

Dansk Ejendomsmæglerforening: Vores medlemmer har ikke gjort noget forkert

Brancheforeningen er overrasket over, at forbrugerombudsmanden mener, at Niels Hald Amager A/S og Lone Bøegh Henriksen A/S har vildledt forbrugerne i forbindelse med projektlejlighederne ’Kærholm'.

Søren Duran Duus

fredag 12. juli 2019 10:26

Dansk Ejendomsmæglerforening, DE, kommentarer nu på forbrugerombudsmanden, som fredag oplyser, at hun vurderer, at ejendomsudvikleren NPV A/S og de to ejendomsmæglerfirmaer Niels Hald Amager A/S og Lone Bøegh Henriksen A/S, hvor førstnævnte dengang var Danbolig-mægler og sidstnævnte stadig er tilknyttet Home, har vildledt potentielle købere af projektlejligheder om lejlighedernes størrelser.

Det drejer sig om projektlejlighederne ’Kærholm’, Engholmene i København, som blev udbudt til salg i 2015.

Forbrugerombudsmanden har tidligere politianmeldt NPV, Niels Hald Amager og Lone Bøegh Henriksen for vildledende markedsføring. Kort efter politianmeldelsen gav NPV dog oplysninger til forbrugerombudsmanden, som viste, at forholdene netop var forældede – og derfor ikke kan straffes efter markedsføringsloven, som har en forældelsesfrist på to år.

Forbrugerombudsmanden har derfor trukket politianmeldelsen tilbage.

– Som udgangspunkt kan jeg ikke forholde mig til, om den pågældende forældelsesfrist er for kort, men det er naturligvis vigtigt, at forbrugere har mulighed for at klage over en ejendomsmægler. Jeg bemærker i den forbindelse, at forbrugerne fortsat har klagemulighed, hvilket også er sket, så der er ikke tale om, at forbrugerne står uden mulighed for at få klagesagen prøvet, idet forældelsesfristen i Disciplinærnævnet for ejendomsmæglere er fem år, og forældelsesfristen i klagenævnet for ejendomsformidling er 10 år, og de pågældende nævn er rette klageinstanser, når der er tale om klager over ejendomsmæglere, siger vicedirektør og advokat Anders Palmkvist, Dansk Ejendomsmæglerforening, som udtaler sig på vegne af Niels Hald Amager, Lone Bøegh Henriksen og resten af medlemmerne af brancheforeningen.

Har alene henvist til materiale udarbejdet af tredje mand
– Er du overrasket over sagen?

– Jeg er overrasket over, at forbrugerombudsmanden finder, at ejendomsmægleren har vildledt forbrugerne.

– Har jeres medlemmer gjort noget forkert ifølge Dansk Ejendomsmæglerforening?

– Nej. Vores medlemmer har udarbejdet og udleveret salgsopstilling og købsaftale med angivelse af BBR-arealer og tinglyste arealer helt i overensstemmelse med lovgivningen herom. Ejendomsmægleren har alene henvist til noget materiale udarbejdet af tredje mand, som forbrugerombudsmanden finder vildledende.

– Hvad er næste skridt i sagen?

– Fra DE’s side er vi i dialog med Forbrugerrådet Tænk om tiltag, der sikrer, at forbrugerne ikke fremadrettet misforstår salgsmaterialet, da vores medlemmer naturligvis ønsker, at kunderne er tilfredse, siger Anders Palmkvist.

Redaktionen har forsøgt at indhente en kommentar fra NPV.

Læs mere i Forbrugerombudsmanden: NPV, Niels Hald Amager og Lone Bøegh Henriksen har vildledt

Læs også Danbolig afbryder samarbejdet med Hald-koncernen

Læs også Hald-koncernen tager Danbolig-beslutning til efterretning

Kommentarer

Seneste nyt

Dansk-udenlandsk investorkreds køber sjællandsk shoppingcenter for omkring 30 millioner kr.

Pluss, Investering, Retail, Transaktioner / tirsdag 15. oktober 2019

Colliers: Transaktionsvolumenen vokser fra 8 til over 25 mia. kr. på et kvartal

Pluss, Erhvervsmæglere, Investering, Transaktioner / tirsdag 15. oktober 2019

Logistic Contractor forstærker i Danmark med projektleder

Industri og logistik, Virksomheder og mennesker / tirsdag 15. oktober 2019

To tidligere boligdirektører træder til efter fritstilling af direktør i Helsingørs største boligselskab

Virksomheder og mennesker / tirsdag 15. oktober 2019

Thylander-fond køber 5.651 kvm opløst andelsboligejendom med 80 boliger

Pluss, Bolig, Investering, Transaktioner / mandag 14. oktober 2019

Nordjysk entreprenør firedobler bundlinjen: Vi skal ikke vækste for enhver pris

Regnskab og resultater, Entreprenører / tirsdag 15. oktober 2019

Kommende konferencer

Tirsdag den 22. oktober kl. 09:00

Tagboliger og altaner

– udvikling, projekter og rentabilitet

Torsdag den 24. oktober kl. 09:00

Udviklings- og investeringsmuligheder i jyske byer

- få del i væksten provinsen

Jobmarked

Nyeste opslag

Account Manager

     

Projektleder til konferencer og events

     

     

Projektudviklingsdirektør

       

Estate Podcast


Seneste nyheder



Tags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland