Estate Media –

Nyheder – Danmark

Dansk Ejendomsmæglerforening: Vores medlemmer har ikke gjort noget forkert

Brancheforeningen er overrasket over, at forbrugerombudsmanden mener, at Niels Hald Amager A/S og Lone Bøegh Henriksen A/S har vildledt forbrugerne i forbindelse med projektlejlighederne ’Kærholm'.

Søren Duran Duus

fredag 12. juli 2019 10:26

Dansk Ejendomsmæglerforening, DE, kommentarer nu på forbrugerombudsmanden, som fredag oplyser, at hun vurderer, at ejendomsudvikleren NPV A/S og de to ejendomsmæglerfirmaer Niels Hald Amager A/S og Lone Bøegh Henriksen A/S, hvor førstnævnte dengang var Danbolig-mægler og sidstnævnte stadig er tilknyttet Home, har vildledt potentielle købere af projektlejligheder om lejlighedernes størrelser.

Det drejer sig om projektlejlighederne ’Kærholm’, Engholmene i København, som blev udbudt til salg i 2015.

Forbrugerombudsmanden har tidligere politianmeldt NPV, Niels Hald Amager og Lone Bøegh Henriksen for vildledende markedsføring. Kort efter politianmeldelsen gav NPV dog oplysninger til forbrugerombudsmanden, som viste, at forholdene netop var forældede – og derfor ikke kan straffes efter markedsføringsloven, som har en forældelsesfrist på to år.

Forbrugerombudsmanden har derfor trukket politianmeldelsen tilbage.

– Som udgangspunkt kan jeg ikke forholde mig til, om den pågældende forældelsesfrist er for kort, men det er naturligvis vigtigt, at forbrugere har mulighed for at klage over en ejendomsmægler. Jeg bemærker i den forbindelse, at forbrugerne fortsat har klagemulighed, hvilket også er sket, så der er ikke tale om, at forbrugerne står uden mulighed for at få klagesagen prøvet, idet forældelsesfristen i Disciplinærnævnet for ejendomsmæglere er fem år, og forældelsesfristen i klagenævnet for ejendomsformidling er 10 år, og de pågældende nævn er rette klageinstanser, når der er tale om klager over ejendomsmæglere, siger vicedirektør og advokat Anders Palmkvist, Dansk Ejendomsmæglerforening, som udtaler sig på vegne af Niels Hald Amager, Lone Bøegh Henriksen og resten af medlemmerne af brancheforeningen.

Har alene henvist til materiale udarbejdet af tredje mand
– Er du overrasket over sagen?

– Jeg er overrasket over, at forbrugerombudsmanden finder, at ejendomsmægleren har vildledt forbrugerne.

– Har jeres medlemmer gjort noget forkert ifølge Dansk Ejendomsmæglerforening?

– Nej. Vores medlemmer har udarbejdet og udleveret salgsopstilling og købsaftale med angivelse af BBR-arealer og tinglyste arealer helt i overensstemmelse med lovgivningen herom. Ejendomsmægleren har alene henvist til noget materiale udarbejdet af tredje mand, som forbrugerombudsmanden finder vildledende.

– Hvad er næste skridt i sagen?

– Fra DE’s side er vi i dialog med Forbrugerrådet Tænk om tiltag, der sikrer, at forbrugerne ikke fremadrettet misforstår salgsmaterialet, da vores medlemmer naturligvis ønsker, at kunderne er tilfredse, siger Anders Palmkvist.

Redaktionen har forsøgt at indhente en kommentar fra NPV.

Læs mere i Forbrugerombudsmanden: NPV, Niels Hald Amager og Lone Bøegh Henriksen har vildledt

Læs også Danbolig afbryder samarbejdet med Hald-koncernen

Læs også Hald-koncernen tager Danbolig-beslutning til efterretning

Kommentarer

Seneste nyt

Transaktionsvolumen falder fra 30 til 19 milliarder kr. på halvt år

Investering, Transaktioner / torsdag 18. juli 2019

Svært at afsætte store lejligheder i København og Aarhus

Bolig / fredag 19. juli 2019

Internationale investorer går efter disse ejendomme i Danmark

Pluss, Investering, Transaktioner / torsdag 18. juli 2019

Colliers udvider vurderings- og rådgivningsteam til 30 mand

Erhvervsmæglere, Virksomheder og mennesker / torsdag 18. juli 2019

Google vil bygge mindst 15.000 boliger som led i byggeprojekt til 100 milliarder kr.

Pluss, Bolig, Investering / fredag 19. juli 2019

Estate Media Priserne: Fem kæmper om Projektprisen – giv din stemme

Estate Media Prisen / torsdag 18. juli 2019

Kommende konferencer

Torsdag den 29. august kl. 11:30

Ejendomsdagene 2019

- alt der glimter er ikke guld!

Tirsdag den 10. september kl. 09:00

ABR 18 i praksis

- kontrakter, honorering og tvisteløsning

Jobmarked

Nyeste opslag

Executive Assistant

       

Seneste nyhederTags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland