Estate Media –

Nyheder – Danmark

Grønttorvet forvandles over de næste fire-fem år til bydelen Ny Valby med omkring 2.000 lejligheder og byhuse samt en stor park. Bag projektet til mindst fem milliarder kroner står byggeudvikleren FB Gruppen og pensionsselskabet PKA. (Visualisering: Polyform)

FB Gruppen sælger 489 lejligheder for 1,2 milliarder kr. til Heimstaden

FB Gruppen har solgt tre ejendomme til Heimstaden for 1,2 milliarder kr. To af ejendommene er en del af projektet på Grønttorvet, mens den sidste ligger på Teglholmen. I alt er der tale om henholdsvis 189 ungdomsboliger, 195 familieboliger og 105 lejligheder. Gennemsnitsprisen er 2,4 millioner kr.

Kamilla Sevel

torsdag 8. februar 2018 14:38

Det svenske ejendomsselskab Heimstaden har gennem sit danske datterselskab Heimstaden Danmark købt to projektejendomme af FB Gruppen på Grønttorvet i Valby plus en projektejendom på Vestre Teglgade 10 på Teglholmen.

Ejendommene på Grønttorvet omfatter en ejendom med 189 ejerlejligheder til studerende, et byggeri med 195 traditionelle ejerlejligheder og på Teglholmen er der tale om en ejendom med 105 lejligheder. I alt har FB Gruppen dermed solgt 489 lejligheder til Heimstaden. Lejlighederne er klar til indflytning ultimo 2019.

– Vi er rigtig glade for at få mulighed for at udbygge vores ejendomsportefølje med ejendomme på Grønttorvet, som vi anser for et fantastisk udviklingsprojekt. Og ikke mindst samtidig forstærke vores position i Sydhavnen med yderligere lejligheder p Teglholmen. Vi kan godt lide den måde FB Gruppen bygger boliger på og ser frem mod at kunne tilbyde endnu flere mennesker en god bolig i København, siger viceadm. direktør Magnus Nordholm, Heimstaden.

Ialt er der tale om 34.000 kvm. til en pris på 1,185 milliarder kr. eller knap 35.000 per kvm. Transaktionen sker via 3 selskabshandler og finansieres med egenkapital og realkreditfinansiering.

– I FB Gruppen lægger vi både vægt på kvalitet i vores byggerier og i den finansiering, der ligger til grund for vores udviklingsprojekter. I forbindelse med vores byudviklingsprojekt på Grønttorvet i Valby har vi en vision om en grøn bydel med blandede boligformer, hvor ejerboliger, andelsboliger, almene boliger og privat udlejning kan sikre alle befolkningsgrupper en god kvalitetsbolig. Det glæder os, at en professionel investor som Heimstaden med købet af ejendommene støtter op om visionen. Dermed kan vi i fællesskab bidrage til at realisere flere hundrede familiers og unge menneskers drøm om en god bolig, siger adm. direktør Hans-Bo Hyldig, FB Gruppen.

Gorrissen Federspiel har varit Heimstadens rådgiver i forbindelse med transaktionen.

Heimstaden købte senest op i januar. Læs artiklen om AP Pension sælger 3 ejendomme til Heimstaden for 900 millioner kr. her

Kommentarer

Seneste nyt

Niels Lønborg Brandt forlader Jeudan som udviklingschef

København, Virksomheder og mennesker / torsdag 24. maj 2018

Salg af ejerlejligheder falder – hussalget stiger

Bolig / torsdag 24. maj 2018

Lokal investor køber C.F. Møllers gamle tegnestue i Vejle

Transaktioner / torsdag 24. maj 2018

Nykredit ser fordele ved lavere fart på ejerlejlighedsmarkedet i København: Ingen krise at spore

Pluss, Bolig, København / torsdag 24. maj 2018

Miljøstyrelsen lejer sig ind i PFA-ejendom på havnen i Odense

Odense, Udlejning / onsdag 23. maj 2018

Udlejningsprocent på 99 i København løfter Jeudan – men overskuddet falder til 132 millioner kr.

Regnskab og resultater, København, Udlejning / onsdag 23. maj 2018

Kommende konferencer

Tirsdag den 29. maj kl. 14:00

Branding i byggebranchen

Torsdag den 7. juni kl. 09:00

Udvikling af studie- og ungdomsboliger

Jobs

Jobmarked

 

Seneste nyhederTags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland