Estate Media –

Nyheder – Danmark

Grønttorvet forvandles over de næste fire-fem år til bydelen Ny Valby med omkring 2.000 lejligheder og byhuse samt en stor park. Bag projektet til mindst fem milliarder kroner står byggeudvikleren FB Gruppen og pensionsselskabet PKA. (Visualisering: Polyform)

FB Gruppen sælger 489 lejligheder for 1,2 milliarder kr. til Heimstaden

FB Gruppen har solgt tre ejendomme til Heimstaden for 1,2 milliarder kr. To af ejendommene er en del af projektet på Grønttorvet, mens den sidste ligger på Teglholmen. I alt er der tale om henholdsvis 189 ungdomsboliger, 195 familieboliger og 105 lejligheder. Gennemsnitsprisen er 2,4 millioner kr.

Kamilla Sevel

torsdag 8. februar 2018 14:38

Det svenske ejendomsselskab Heimstaden har gennem sit danske datterselskab Heimstaden Danmark købt to projektejendomme af FB Gruppen på Grønttorvet i Valby plus en projektejendom på Vestre Teglgade 10 på Teglholmen.

Ejendommene på Grønttorvet omfatter en ejendom med 189 ejerlejligheder til studerende, et byggeri med 195 traditionelle ejerlejligheder og på Teglholmen er der tale om en ejendom med 105 lejligheder. I alt har FB Gruppen dermed solgt 489 lejligheder til Heimstaden. Lejlighederne er klar til indflytning ultimo 2019.

– Vi er rigtig glade for at få mulighed for at udbygge vores ejendomsportefølje med ejendomme på Grønttorvet, som vi anser for et fantastisk udviklingsprojekt. Og ikke mindst samtidig forstærke vores position i Sydhavnen med yderligere lejligheder p Teglholmen. Vi kan godt lide den måde FB Gruppen bygger boliger på og ser frem mod at kunne tilbyde endnu flere mennesker en god bolig i København, siger viceadm. direktør Magnus Nordholm, Heimstaden.

Ialt er der tale om 34.000 kvm. til en pris på 1,185 milliarder kr. eller knap 35.000 per kvm. Transaktionen sker via 3 selskabshandler og finansieres med egenkapital og realkreditfinansiering.

– I FB Gruppen lægger vi både vægt på kvalitet i vores byggerier og i den finansiering, der ligger til grund for vores udviklingsprojekter. I forbindelse med vores byudviklingsprojekt på Grønttorvet i Valby har vi en vision om en grøn bydel med blandede boligformer, hvor ejerboliger, andelsboliger, almene boliger og privat udlejning kan sikre alle befolkningsgrupper en god kvalitetsbolig. Det glæder os, at en professionel investor som Heimstaden med købet af ejendommene støtter op om visionen. Dermed kan vi i fællesskab bidrage til at realisere flere hundrede familiers og unge menneskers drøm om en god bolig, siger adm. direktør Hans-Bo Hyldig, FB Gruppen.

Gorrissen Federspiel har varit Heimstadens rådgiver i forbindelse med transaktionen.

Heimstaden købte senest op i januar. Læs artiklen om AP Pension sælger 3 ejendomme til Heimstaden for 900 millioner kr. her

Kommentarer

Seneste nyt

Udviklere smider trecifret millionbeløb i nyt joint venture

Pluss, Projektudvikling, Byggeri / tirsdag 21. august 2018

NCC skal bygge liebhaverlejligheder for 373 millioner kr. for Danica

NYHEDER DANMARK / tirsdag 21. august 2018

Forslag kan sende Amager Fælled-byggeri til Tingbjerg

Byudvikling, København / tirsdag 21. august 2018

Stor interesse for KLP’s spekulative kontorbyggeri blandt branchefolk og børn

Kontor, København / tirsdag 21. august 2018

Byggeriet spilder for meget tid selvom optimeringsredskaberne er lige ved hånden

Pluss, Analyse, Byggeri / tirsdag 21. august 2018

Newsec Datea henter ny landechef hos Coor

Virksomheder og mennesker / tirsdag 21. august 2018

Kommende konferencer

Onsdag den 22. august kl. 09:00

Det nye ejendomsvurderingssystem

- og den ændrede boligbeskatning

Torsdag den 23. august kl. 09:00

Erhvervs- og boligmarkedet i Odense

- projektudvikling og investering i Danmarks 3. største by

Jobmarked

Nyeste opslag

                   

Seneste nyhederTags

Ledige erhvervslejemål

Lokalebasen.dk er Danmarks portal for erhvervslejemål. Søg blandt tusindvis af ledige erhvervslokaler over hele landet.
Se www.lokalebasen.dk
Har du brug for specifikke lokaler, kan du søge i de forskellige kategorier:
Kontorlokaler
Kontorhoteller
Butikslokaler
Produktions- og lagerlokaler

Available Office Space for Rent
MatchOffice is one of the world’s leading serviced office brokers.
Browse through thousands of serviced offices and business centers in various countries.
MatchOffice Sweden
MatchOffice Norway
MatchOffice Finland